NEWS
PHOTO
VIDEO
COMMUNITY
FORUM
LINKS


Egypt - Hurghada - Jasmine Beach 09

Riders: Luděk, Míša

Jelikož jsem byl dosud poslední český kiter, který ještě nebyl v Egyptě, tak je mi jasné, že tento report nebude ničím zajímavý a nedozvíte se zde žádné nové informace. Za 3 týdny mám v plánu jet na měsíční výlet po Řecku a nasměrovat to do Egypta jsem vůbec neměl v plánu. Myšlenka se zrodila náhle, když jsem měl sbaleno pro výlet na Rujánu, kde jsem chtěl Míšu učit kajtovat. Večer jsem ještě brouzdal po netu a zjistil, že jsou v tuto dobu extremně levné letecké zájezdy. Po dlouhém rozhodování, jestli je pro kite lepších 15 stupňů na Rujáně nebo 35 stupňů v Egyptě, jsem se rozhodl pro přihřátější variantu. Míša se překvapivě a z nepochopitelných důvodů také přiklonila k Egyptu. Po deptajícím prodíráním nabídkou tunami zájezdů, z nichž ve výsledku 99% bylo neaktuálních a vyprodaných se mi podařilo jeden rezervovat a zaplatit. Po zaplacení jsem samozřejmě zjistil, že mám propadlý pas, ale jelikož vzniknul tento report, tak je vám asi jasné, že jsem tento detail vyřešil. Původně mi bylo šumák kde budeme ubytováni, páč jsem měl v plánu každý den dojíždět na nějaký kite spot taxíkem. Ve výsledku jsem zjistil, že by to určitě reálné bylo, ale teď v červnu při 35 stupních jsem byl rád, že jsem se dobelhal na pláž vedle hotelu. Naštěstí se hotel Aladdin, resp. Jasmine Village nacházel na jednom ze 3 kite spotů v Hurghadě.

Spot byl celkem malý. Pláž zdánlivě připomínala smetiště. 100m od břehu byl pod vodou reef, který určoval hranice kam můžou dojet učící se jezdci a znepříjemňoval dopady neustátých skoků (moje ruka, rameno a záda by mohly vyprávět).

Jednoho dne jsem udělal výjimku a k reefu se vydal se šnorchlem v hubě a brýlemi na xichtu. Musím říct, že jako nováčkovi v Egyptě mi spadla čelist, páč jsem si připadal jako v akvariu. Šnorchlování musím vyzdvihnout jako jediné pozitivum oproti jiným zemím, kde jsem byl kajtovat. Mezi největší negativum patří extrémní vedro a faraonova pomsta, které jsem se nevyhnul, ačkoli jsem se o to snažil a jejich shitózní vodě, kterou valí potrubim až z Kahiry, a čemukoli co s ní souvisí, se vyhýbal. Noc, kdy jsem si dal k večeři meloun bych nepřál snad ani českým politikům. Když už jsem se dostal k tomuto tématu, tak přidám poznatek, že s českým práškem Ercefuril jsem vydržel bez problému od rána do večera vklidu. V mělké vodě jsem si na kajtu stejně nedovolil žádné brutality, takže trenky jsem nemusel měnit ani jednou.

Co se týče větru, tak to rozhodně žádná pecka nebyla. Měl jsem v podvědomí, že v Egyptě funguje pravidelná termika. První 2 dny mě ale vyvedly z omylu, páč foukalo celý den jen kolem 4-5m/s. Další den foukalo odpoledne. Pak už foukalo everyday 6-11m/s, ale žádnou pravidelnost jsem nezaznamenal. Za celou dobu jsem nepotkal člověka, který by mi vysvětlil, jak vítr v Egyptě funguje. Čmoudi běhající po pláži a startující kajty byli úplně mimo a kajtera, který by mě zasvětil jsem nepotkal. Podle našeho plážového čmouda údajně nejlépe fouká v říjnu.

Každý den jsem kajtoval jen cca 2 hodiny. Vzhledem k tomu, že jsem stál letos skoro poprvé na vodě a ještě k tomu s úplně novým a neozkoušeným vybavením, nečekal jsem žádný zázrak. Navíc mě čekal přestup z Rebela na céčko Vegase, z čehož jsem měl trochu obavy. Ty se ale rozplynuly hned po první hoďce ježdění, kdy všechny triky šli najednou 2x lépe. Wake odraz s Vegasem je úplně o něčem jiném a teď mě jen mrzí, že jsem do Vegase nešel mnohem dřív. Depower je sice menší, ale při navázání na freestyle má k Rebelu hodně blízko. Ve skocích je ale Vegas úplně jinde. Další 2 hodiny denně jsem věnoval učení kajtování Míši a více už jsem na sluníčku nevydržel.

Co se týče přepravy kite cajků, den před odletem jsem si vyžádal u Fischeru letenku pro golfbag, který je přepravován zdarma navíc k povolené hmotnosti zavazadel (20kg/osoba). Když jsem se pracovnice Fischeru zeptal, kolik je maximální váha golfbagu, tak se pousmála a říkala, že neví, ale že golfové hole většinou váží zhruba stejně, takže problém s váhou mít nebudu. V tu chvíli jsem si oddych a do golfbagu jsem narval veškeré věci. Výsledek měl cca 30kg a vše proběhlo bez problému a zadarmo.

Celkově jsem z mého výletu získal pocit, že Egypt je na kajtování rozhodně super. V porovnání s Chorvatskem, Polskem, Německem a Řeckem ho řadím hodně vysoko, ale Řecko je pořád někde jinde, daleko nadevšemi. Egypt vidím jako relativně levnou variantu kajtování na podzim a zimu. V létě už si to podruhé určitě nedám.


      

      

      

      

      

      


Styly: Bez grafiky Černá Bílá
| Snowboard shop | Kiteboarding shop | Snowboard shop | Kite Kurzy |